Rozwój

Dlaczego ludzie nie wierzą w rozwój osobisty?

Od wielu lat rośnie społeczność osób, które gardzą rozwojem osobistym. Wcale nie jest to przesadzone słowo, masa osób nie wierzy w jakikolwiek jego sens albo wręcz walczy otwarcie o zaprzestanie uważania go za dobrą drogę. To w dużej mierze efekt trenerów, którzy nigdy nie powinni wykonywać tego zawodu, bo operują narzędziami, które bardziej kojarzą nam się z manipulowaniem, niż autentyczną chęcią pomocy.

Większość trenerów wyciąga od nas kasę


Trenerzy rozwoju osobistego przeważnie nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Najwięksi z nich zostali sławni po wielu kontrowersyjnych wypowiedziach, które nigdy nie powinny paść z ust ludzi, którzy zajmują się pomaganiem. Większość z nich skupia się na zbyt wielu rzeczach naraz, przez co ostatecznie nie mają możliwości znania się dokładnie na niczym. Wielu z nich tym różni się od doradców zawodowych albo finansowych. Nie wiedzą dokładnie, jak działa to, o czym uczą, ale nie przeszkadza im to w wygłaszaniu motywujących przemów i wydawania własnych książek uczących o dochodzeniu na szczyt.

Nie wiedzą, czym jest rozwój osobisty


Wiele osób nie wie do końca, czym jest rozwój osobisty. Przez to, że najpopularniejsze osoby zajmujące się tym tematem same wystawiają sobie okropną wizytówkę, przeważnie w naszych oczach rozwój osobisty jest naciąganiem i żerowaniem na osobach, które pogubiły się w życiu. Tymczasem jest on dokładnie czymś przeciwnym. Jeśli sami zaczniemy się nim zajmować, będziemy w stanie znaleźć dla siebie nową drogę i odkryć pełnię swojego potencjału w dziedzinie, która najbardziej nas interesuje. Jednak w tym samym czasie zauważą, że mają swoje ograniczenia i nie wszystko uda im się osiągnąć.

Nie mogą pozwolić sobie na wolno przychodzące efekty


Większość z nas już tak ma, że oczekuje spektakularnych efektów. Tymczasem duże zmiany przychodzą bardzo powoli. Wiele osób zakłada więc od razu, że rozwój osobisty nie działa, a to, co zachodzące powoli zmiany to po prostu efekt naszej pracy i cierpliwości. Problem w tym, że właśnie w tym pomaga nam rozwój osobisty. Nie ma on magicznie zmienić naszego życia, ma powiedzieć nam, co my możemy dać od siebie, żeby za rok być w lepszym miejscu. Nie zawsze łączy się z karierą zawodową, może nam też zależeć na poprawie naszego życia osobistego lub rodzinnego i to też może nam się udać.

Similar Posts