Rozwój

Jak pogodzić brak czasu ze zdrową dietą?

Nasze zdrowie z dnia na dzień jest coraz gorsze. Jest więcej chorób układu krążenia, wyższe wskaźniki otyłości, cukrzycy, nadciśnienia… częściowo oczywiście dlatego, że mamy znacznie dłuższą średnią długość życia i oczywiście jest to zauważalne w jakości naszego życia. Ale duży wpływ mają też inne czynniki, jak choćby fakt, że coraz częściej decydujemy się na dania gotowe i ciastka, między innymi z powodu braku czasu.

Większość z nas  pracuje i nie mamy 3 godzin, jak nasze babcie kiedyś, żeby rano zrobić gulasz, żeby w środku dnia ugotować obiad. W wielu przypadkach nawet nie mamy na to ochoty i wracamy do domu tak zmęczeni, że ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę jest gotowanie.

Prawda jest jednak taka, że jest to konieczne, ponieważ zdrowe odżywianie się i spożywanie naturalnych i domowych produktów jest pierwszym krokiem w leczeniu chorób takich jak cukrzyca, w odchudzaniu czy po prostu w profilaktyce, dlatego dziś podam Wam kilka wskazówek, które dla mnie są bardzo przydatne, aby przygotować zdrowe dania nawet bez dużej ilości czasu. Oczywiście ostrzegam, żeby nie oczekiwać cudów.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest podział obowiązków. Gotowanie nie jest problemem samym w sobie. Problemem jest konieczność gotowania, zmywania naczyń, robienia zakupów, nakrywania do stołu, pilnowania, by dzieci wszystko zjadły, odkładania jedzenia na miejsce, porządkowania spiżarni.

Jeśli więc chcesz mieć więcej czasu na gotowanie i abyś ty i twoja rodzina jedli zdrowiej, musisz pamiętać, że nie będzie to tylko praca dla ciebie, kucharza, ale że będziesz potrzebowała do tego pomocy wszystkich członków rodziny.

Usiądź z członkami rodziny i podzielcie zadania. Na przykład, niech twój mąż robi zakupy i gotuje w weekendy, opiekuje się dziećmi, gdy ty to robisz, i pomaga ci zaplanować tygodniowe menu. Niech młodsi nakrywają stół, co jest łatwiejsze, a starsi niech zmywają naczynia i odkłada rzeczy do spiżarni. Oczywiście to tylko przykład, ale jestem pewna, że w domu też można wymyślić takie rozwiązanie, żeby jedna osoba nie musiała wykonywać całej pracy. Jeśli możesz uda Ci się to osiągnąć będziesz miała o wiele łatwiej, w rzeczywistości jest to najważniejsza wskazówka. Z drugie strony, jeśli chcesz przygotować zdrowe i szybkie posiłki na zimno do pracy, to tutaj poznasz inspirujące przepisy: https://topfitness.pl/zdrowe-posilki-do-pracy-na-zimno-jakie-warto-przygotowac

Similar Posts