Rozwój

Dziel i planuj, a więc 4 wskazówki jak połączyć małżeństwo i pieniądze

Mówi się nam, że w prawdziwej miłości nie ma miejsca na nieufność, chciwe interesy, oszustwa i liczenie pieniędzy. Jednak rzeczywistość może być inna. Od sporządzenia intercyzy po przygotowanie się do macierzyństwa i emerytury – oto jak połączyć miłość do pieniędzy z ufną relacją z małżonkiem.

Określ, co należy do ciebie

Mieszkania, samochody, papiery wartościowe są majątkiem osobistym, jeśli zostały zakupione przed ślubem. Wszystko, co zostało podarowane lub odziedziczone przed, lub po zawarciu małżeństwa jest również uważane za majątek osobisty. Właściciel ma prawo do samodzielnego dysponowania nieruchomością.

Natomiast jeśli kupiliście mieszkanie z kredytem hipotecznym przed ślubem, a potem wzięliście ślub, to wszystkie kolejne raty stają się współwłasnością. Jeśli mieszkasz z mężem w swoim mieszkaniu i decydujesz się na remont, to w razie rozwodu małżonek ma prawo domagać się odszkodowania w wysokości połowy kosztów „trwałych ulepszeń”.

Podziel się, by uniknąć skandali

Aby podzielić majątek, małżonkowie muszą sporządzić umowę lub intercyzę. Ważne jest, aby przy sporządzaniu tego dokumentu uwzględnić interesy zarówno męża, jak i żony, ponieważ w naszym ustawodawstwie priorytetem jest Kodeks rodzinny. A jeśli jedna ze stron twierdzi, że umowa była niewierna, to zgodnie z Kodeksem rodzinnym sąd może stanąć po stronie poszkodowanego i podzielić cały majątek na pół.

Stwórz sprawiedliwy budżet rodzinny

Budżet rodzinny to nie tylko wkład pieniężny, ale także podział obowiązków finansowych. Podział tych obowiązków warto zaplanować wcześniej, np. według wskazówek z portalu Nadwrażliwość. Małżonkowie wspólnie decydują, ile przeznaczyć na zakupy spożywcze, artykuły pierwszej potrzeby i plany na przyszłość. Kto co miesiąc wysyła pieniądze na konto bankowe, a kto opłaca rachunki za media.

Oprócz podziału pieniędzy na potrzeby rodziny rozmawiaj z partnerem o pieniądzach, na które nie masz wpływu. Nawet jeśli spłacasz kredyt hipoteczny i oszczędzasz na wszystko. Będzie to osobista stała kwota dla każdego, którą można wydać na siebie i nie trzeba się z niej rozliczać.

Jeśli jesteś gospodynią domową lub przebywasz na urlopie macierzyńskim, nadal masz prawo do udziału w podziale budżetu rodzinnego. Tak, w tym przypadku tylko mąż wnosi pieniądze do rodziny. Jednak to żona zajmuje się domem i dziećmi. Jest to również praca, za którą nikt nie płaci, choć ktoś musi ją wykonywać.

Już teraz pomyśl o swojej emeryturze

Nie każdy będzie mógł kontynuować pracę na starość, co oznacza, że jego jedynym źródłem dochodu będzie emerytura. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że emerytura państwowa to tylko tyle, by nie umrzeć z głodu. Na godną starość trzeba zbudować osobisty kapitał. Im wcześniej zaczniesz, tym mniej musisz odciąć od swoich obecnych finansów, aby zbudować swoje przyszłe finanse.

Inwestowanie pasywne to dobra opcja na budowanie osobistego kapitału emerytalnego. Mamy dostęp do wielu instrumentów inwestycyjnych, także zagranicznych. Za 20-25 lat można dzięki nim bezboleśnie zgromadzić kapitał, który wystarczy na akceptowalny standard życia na starość.

Similar Posts