Rozwój

Dlaczego toksyczni znajomi Ci szkodzą?

Wielu z nas ma tendencję do zawierania znajomości na postawie tego, jakie korzyści mogą nam one za sobą pociągnąć. Każdy chce mieć bogatych, ambitnych lub wyjątkowo inteligentnych znajomych, mało osób myśli jednak o tym, że znajomi powinni przede wszystkim być dla nas zdrowi. Tymczasem masa przyjaźni się z toksycznymi osobami, zupełnie ignorując ich szkodliwy wpływ na siebie.

Z kim przystajesz, takim się stajesz


To słynne powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. Jeśli spotykamy się z pozytywnymi ludźmi, jest spora szansa, że nas nim zarażą. Jednak jeśli są to gbury, skutecznie będą niszczyli nasz zapał i niszczyli nasze marzenia. Z toksycznym znajomymi może być podobnie. Jeśli w jakiś sposób nas oni wykorzystują, nauczymy się, że taka postawa czy podejście do innego człowieka jest zdrowe. Jeśli patrzą oni na nas z wyższością, możemy specjalnie zacząć pomiatać innymi, byle tylko odegrać się na świecie za to, że sami jesteśmy tak przez kogoś traktowani. Toksyczni znajomi to jednak nie toksyczni partnerzy romantyczni i ich oddziaływanie na nas też opiera się na trochę innych zasadach.

Brak perspektyw naszych znajomych


Często zdarza się tak, że znajomi, którzy są typowo przeciętnymi osobami, są w stanie spychać nas w dół. Nie oznacza to, że osoby, które nie są przedsiębiorcze albo mają inne priorytety niż rozwój firmy, są gorsze czy mniej sympatyczne od innych, ale właśnie przez to, że mają inne wartości, nigdy nie będą w stanie nas zrozumieć. Czasami z troski o nas czy o nasze pieniądze będą udzielać nam złotych rad, które w dużym skrócie przeważnie będą sprowadzały się do „odpuść sobie, i tak ci nie wyjdzie”. Czy to już toksyczni znajomi? Niekoniecznie, ale mogą się takimi stać, jeśli wyraźnie zaczną się z nas śmiać czy wręcz kibicować nam, żeby nam się nie udało.

Twoi znajomi nie mogą Cię ograniczać


Nie wolno Ci doprowadzić do sytuacji, w której rezygnujesz z czegoś ważnego dla Ciebie przez podejście twoich znajomych do danego tematu. Jeśli sobie na to pozwolisz, już zawsze ludzie z twojego otoczenia będą mili decydujący głos w ważnych dla Ciebie sprawach, a to skutecznie utrudni Ci budowanie swojego biznesu czy nawet swojej niezależności. Jeśli twoi znajomi wyraźnie Cię nie wspierają, a do tego wyśmiewają twój sposób na życie czy pomysł na biznes, to dobrze jest pomyśleć o zmianie znajomych, a z tymi szkodliwymi zerwać kontakt. Czasami najrozsądniejszym, co możemy zrobić, to postawianie na siebie i swój własny rozwój.

Similar Posts