Inwestowanie

7 pytań, na które sobie odpowiedz, zanim zaczniesz inwestować

Nie możesz już patrzeć na to, co się dzieje? Inflacja zjada twoje pieniądze, a ciebie zalewa krew, gdy patrzysz, jak oszczędności topnieją na koncie? Myślisz, pora na zainwestowanie, zwłaszcza że na stronach pełno interesujących propozycji: kuszą fundusze, nieruchomości i giełda. Ludzie zarabiają mnóstwo pieniędzy, myślisz sobie i z uwagą słuchasz kolejnego konsultanta. Zanim wejdziesz w inwestycje, odpowiedz sobie na kilka pytań.


1. Czy zarabiasz więcej niż średnia krajowa?


To taki wyznacznik przeciętnego stylu życia. Jeśli zarabiasz średnią krajową lub nawet mniej po prostu nie bardzo masz z czego inwestować. W dodatku pojawia się problem pozostawania w twoim budżecie nadwyżek finansowych. Przy takim wynagrodzeniu powinieneś mieć fundusz awaryjny i poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Dopiero pozostałe pieniądze to nadwyżka, którą możesz zainwestować. Chyba, że…


2. Twoje stałe wydatki są zdecydowanie niższe o dochodów


Może się zdarzyć, że zarabiasz słabo, ale masz bardzo niskie koszty życia. W tym momencie masz z czego inwestować i nie ma najmniejszych problemów, żeby wejść na rynek i to ze sporym kapitałem. Zwłaszcza że i twoja skłonność do ryzyka może być wyższa, jeśli wiesz, że nie zabraknie ci na przysłowiowy chleb. To optymalna sytuacja, jeśli np. mieszkasz z rodziną i to ona ponosi główne koszty twojego utrzymania.


3. Tylko, jak długi jest horyzont czasowy twojej inwestycji?


Inwestycje dzielą się na krótko i długoterminowe, tylko te na krótko, aby były zyskowne, są zwykle skrajnie ryzykowne. Jeśli chcesz inwestować, musisz mieć horyzont czasowy dłuższy niż dwa lata.


4. Ile masz źródeł dochodu?


Jeden dochód, z którego żyjesz, ale i chcesz inwestować to trochę zbyt duże ryzyko. W momencie, gdy go stracisz, może się okazać, że musisz szybko wyjść z inwestycji, a to może być nie tylko trudne (gdy np. w grę wchodzą inwestycje o niskiej płynności) lub po prostu nieopłacalne w określonym momencie. Nie zapominaj o zasadzie, kupuj tanio, sprzedaj drogo. Ty możesz być zmuszony do: kupuj tanio, sprzedaj szybko, a to rzadko się opłaca. Z podobną sytuacją będziesz miał do czynienia, gdy nie osiągasz dochodów w sposób regularny.


5. Jaką wartość mają dla ciebie oszczędności?


Te bardzo intuicyjne, ale musisz wiedzieć, jak duża wartość mają dla ciebie twoje oszczędności. Jeśli gromadziłeś je z ogromnym wysiłkiem, odmawiając sobie wielu przyjemności, możesz nie dać rady zaryzykować ich straty. Po prostu, przy każdym spadku na wykresie, ty będziesz widział wakacje w Tajlandii, na które nie pojechałeś, byle tylko zaoszczędzić pieniądze. Inwestowanie może być dla ciebie zbyt stresujące.


6. Jak wiele wiesz o inwestycjach?


Nie ma siły, musisz mieć przynajmniej elementarną wiedzę o tym, w co inwestujesz. Najlepiej jest wybrać dziedzinę, w której się specjalizujesz. Tylko to rzadkość, dlatego w większości przypadków trzeba opanować określoną wiedzę i regularnie się w nią zagłębiać. To z kolei wymaga czasu i musisz przemyśleć, czy to się opłaca. Być może zdecydowanie lepiej zarobisz, wykonując w tym czasie pracę, na której się znasz


7. Jaki jest twoja skłonność do ryzyka?


Są ludzie, którzy mają do pieniędzy konserwatywny stosunek i boja się stracić choćby złotówkę, a są i tacy, którzy kochają ryzyko i to pcha ich do wiecznego zaspokajania apetytu na zyski, nawet jeśli grozi to utratą całego kapitału. Zastanów się, jakim typem inwestora jesteś.

Similar Posts

Jeden komentarz w “7 pytań, na które sobie odpowiedz, zanim zaczniesz inwestować
  1. Dobrze opisane wytyczne. Można spróbować zainwestować niewielkie pieniądze, ale przy niewielkich nakładach stopa zwrotu jest też mała.

Comments are closed.