Narzekanie, bo nie podoba nam się jakaś sytuacja lub uważamy, że jest niesprawiedliwa, jest normalne. Wszyscy to robimy. Są jednak osoby, które kończą na narzekaniu, wpadają w swoistą pętlę, z której bardzo trudno jest im się wydostać. Czasem dlatego, że nie wiedzą jak. Inni dlatego, że nie są w stanie rozpoznać siebie jako „narzekaczy”. Pomagamy zrozumieć, jak kształtuje się ten typ osobowości i co zrobić, by na dobre wyjść z ciągłego narzekania.
Jak kształtuje się osobowość „narzekacza”?
Problem pojawia się, gdy narzekanie staje się częścią naszego codziennego schematu komunikacji. Kiedy tak się dzieje, osoba zaczyna mieć bardziej pesymistyczne spojrzenie na życie, co ogranicza ją, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów i osiąganie nowych wyzwań, wchodząc tym samym w „spiralę pasywnych i mało proaktywnych zachowań w sposób powtarzalny.
Przyczyny, dlaczego tak się dzieje
Z tym motywem związane są różne czynniki osobowościowe, poza pesymizmem. Do najistotniejszych należy trudność w samokrytyce, gdyż osoby te mają tendencję zarówno do nie brania odpowiedzialności za swoje błędy, jak i do obwiniania za nie innyc”. Osoby te charakteryzują się również zewnętrznym locus of control. Czynnik ten odnosi się do postrzegania, że niektórzy ludzie czują, że nie mają kontroli nad tym, co dzieje się w ich życiu.
Jak to wpływa na jakość życia?
Cierpi na tym jakość życia, ponieważ osoba, która ciągle narzeka, wyraża cierpienie. Co więcej, to ciągłe narzekanie sprawia, że rozwiązanie problemów nigdy nie nadchodzi, co bezpośrednio wpływa na ich zdrowie psychiczne. W http://naszagazeta.pl znajdziesz liczne wskazówki, które pomogą Ci poprawić jakość życia i zadbać o zdrowie psychiczne.
Jeśli chodzi o środowisko, które otacza „narzekacza”, powstaje poczucie ciągłego dyskomfortu, ponieważ mają oni tendencję do nieufności wobec bliskich im osób, generując w nich wyczerpanie, a nawet poczucie odrzucenia.
Jak wyjść z pętli ciągłego narzekania?
Pierwszym krokiem jest identyfikacja, konieczne jest uświadomienie sobie, że samemu jest się źródłem narzekania. Aby to zidentyfikować, możemy wykonać ćwiczenie polegające na analizie naszej wypowiedzi przez kilka dni i sprawdzić, czy nasz język jest nastawiony na rozwiązania, czy wręcz przeciwnie, jest nastawiony na problemy. Gdy osoba zidentyfikuje to zachowanie jako swoje własne, zaleceniem byłoby wykonanie następujących kroków:
- Przeformułuj sytuację, czy możesz wyobrazić ją sobie z innego punktu widzenia?
- Podejmij działanie, czy możesz coś zrobić, aby zmienić sytuację lub poczuć się lepiej?
- Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić: jeśli problem jest nierozwiązywalny, będziesz musiał pracować nad jego akceptacją.
- Wykonuj ćwiczenia wdzięczności: pomyśl każdego dnia o przynajmniej trzech przyjemnych rzeczach, które ci się przydarzyły. To ćwiczenie pomoże odciągnąć uwagę od negatywnych myśli.